Tohle jsem jim měla říct všem

29. června 2016 v 21:14 | Saanma |  Téma týdne
Nejprve musím vzdát hold tomu, koho napadlo tuto větu zformulovat! Je úžasná a po dnešním dnu, kdy jsem čtyři hodny seděla ve škole pro nic za nic a podivovala se nad výběrem filmů(část byla napsána již v pondělí), který zprostředkovali mí spolužáci - najednou se mi zdá, že to do sebe tak krásně zapadá.

Sakra, nevzpomenu si, kde jsem to našla a kdo pod tím byl podepsaný, ale napsáno bylo :
"Kdybychom lidem řekli, že je mozek aplikace, možná by ho začali používat."

University of California brain cute ucla uc
*gif ze stránky giphy.com*

Nepoužívají ho, možná se dokáží naučit tisíce informací, zopakovat to a dostat známky, které podle některých říkají, jak moc nadaní, dobří nebo použitelní jste. Nechci se zase navážet do známkování a školství, ale všechno je špatně, vystavěli to na principu hoď kamenem a víc nic, žádný posun vpřed, žádná snaha o to, abychom se dostali z nehybného místa (tiše si říkám, že díky tomuhle názoru bych asi do toho školství měla jít). Ve škole po vás nechtějí, abyste přemýšeli, minimálně moje zkušenost se základní školou a střední mi to dokázala, všude chtěli jen zopakovat informace, ale nechtěli, abyste nad nimi přemýšleli, abyste se ptali, proč to nemůže být jinak...

Vím, dnes už existují i školy, které se snaží pohnout, ale nikam nedojdou, dokud se nezmění systém, který z lidí dělá blbečky (jestli se ti to slovo nelíbí, tak si tam doplň ovečky).

Když je slyším, nemyslím si, že by přemýšleli nad tím, co říkají, já jsem třeba vychována v rodině, kdy určité informace jsou prostě vypustitelné jen doma, nejsem zvyklá, aby se o všem mluvilo otevřeně, i o věcech, kteří druzí nepotřebují vědět. Možná je to částečně i tím, mohlo by to tak být.

Ale potřebuje snad celý autobus vědět, že je podle vás někdo takový nebo makový? Víte, jednou se mi stalo, že jsem si dala kapuci a víceméně se ztratila v davu, v autobuse jeli moji spolužáci a nevšimli si mě, nahlas začali probírat všechny lidi, kteří nebyli přítomní - i mě a neříkali nic hezkého.

Dobře, nemusím se vám líbit jako člověk, neberu vám to, všichni se nemůžou líbit všem - v pořádku, ale byla by to pro vás tak veliká snaha, kdybyste to řekli slušně? A kdybyste se potom jako pitomci nepřetvařovali? K čemu vám to je? K čemu to je tomu člověku, když už z vaší strany je ten nějaký vztah (přátelský, společenský - jakékoliv spojení dvou osob, vazba) narušený a nechtěný?

Nedává mi to smysl.

stupid brain dumb the wiz the wiz live
*gif ze stránky giphy.com*

Podle mě by se lidé s mozkem měli chovat jinak, podle mého by mohla společnost fungovat jinak, kdyby se všem jen trochu chtělo. Nevím, možná by to nefungovalo pro všechny - stejně jako štěstí. Já to mám tak, že věřím v to, že štěstí jako takové nemůžete získat, musíte se k němu dostat a pochopit, jak funguje. Něktřeí si raději sednou na zadek a rovnou vám sdělí, že to nejde. -_- Takže asi tak. Někdo by ani nevyvinul tu snahu.

Mohla bych nad tím lamenovat celé dny, ale upřímně - je středa a já and tímhle článkem dumám od pondělka, kdy jsem napsala úvodní řádky. Nechci se do toho víc ponořit, protože bych z toho taky mohla být pěkně nesvá - nakonec prostě zjistíte, že když někdo nechce, oslabí to dav. A ono je takových lidí hodně.

Jako jedinci musíme být silní a jako komunita vnímaví, protože každý z nás věci vidí jinak. :-) Třeba jim to jednou dojde, třeba se moje vnoučata dožijí lepší doby, než já. Neříkám, že je tahle doba špatná, ale dělá z nás telata, dělá z nás lidi bez mozku a někdy to sami podporujeme.

Doufám, že někdy se stane něco, co donutí větší skupinu lidí, aby viděli, slyšeli a trochu víc vnímali, než je v dnešní době normální. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miky Miky | Web | 29. června 2016 v 23:36 | Reagovat

Ne, ve škole nikoho mozek používat nenaučí. Ale nedává smysl to po škole požadovat. Protože aby ti ten mozek k něčemu byl, musíš do něj nejdříve něco dostat, žejo. A škola se stará o to, aby si do toho mozku měla co dát. Nic víc v tom není.

2 Fuckyouall Fuckyouall | 30. června 2016 v 19:07 | Reagovat

[1]: S tím bych až tolik nesouhlasila. Je to hlavně o každém z nás. Já byla na gymplu hodně průměrná. Ale prošla jsem ho bez nějakého většího učení. Učila a zajímala se věci které mě zajímali. Přemýšlela o nich a souhlasím s autorkou článku že školství je v haj*lu. Jako člověk s AS a IQ 140 je pro mě současný režim školství naprosté utrpení. Nevadí se mi vzdělávat jen mi vadí ten kolektiv a režim který je v něm nastavený. Stejně tak se stotoznuji s názorem že vážně nemusí celý autobus či třída vědět co si dotyčná koupila, kdo ji napsal a co ji napsal a jiné nepodstatné sračky které řeší nejen o přestávkách ale i na plnou hubu v hodině.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama